Vyhledávání
      

Hvozdík alpský (Dianthus alpinus)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 3.0 cm do 15.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
čárkovité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod hvozdíků je velmi bohatý, zahrnuje asi 300 druhů a mnoho kultivarů. Jsou to rostliny různých velikostí s květy bílými, růžovými, červenými nebo žlutými, drobnými i velkými, jednoduchými nebo plnými, většinou příjemně vonnými. Korunní plátky jsou nehetnaté s celokrajnou, zubatou nebo třásnitou čepelí. Listy jsou čárkovité, vstřícné, plod je tobolka.
Rod Dianthus zahrnuje letničky, trvalky, ojediněle i polokeře, rostoucí v Evropě, na Sibiři až v Japonsku. Některé druhy jsou nenáročné a rozrůstají se do velkých bohatých polštářů, s jinými, zejména vysokohorskými, jsou potíže.
Hvozdík alpský je 3 -15cm vysoký. Krásné velké květy mají uprostřed nachový kroužek s bílými tečkami. Pro tuto krásnou skalničku jen těžko najdeme na skalce vhodné místo, aby měla stejné podmínky, jako v jejím přirozeném prostředí. Pěstuje se také vzácný kultivar s bílými květy ´Albus´.
Druh Dinathus glacialis vytváří tmavě zelené stěsnané polštářky, je vysoký jen 2 -7cm. Má růžovočervené květy, které vykvétají v květnu až červenci a nemají uprostřed tmavší kresbu. Je méně choulostivý než hvozdík alpský, ale není příliš dlouhověký.
Bohatě kvetoucí drobný hvozdík Dianthus subacaulis je 5 -15cm vysoký. Má úzké šedomodrozelené listy které vytvářejí pevné polštářky.

Čeleď:
Caryophyllaceae - hvozdíkovité

Původ:
Hvozdík alpský pochází z vápencových Alp. Dianthus glacialis je roste v horách střední Evropy v subalpínském až alpínském stupni, v suti nebo ve skalních štěrbinách na vápenci i na kyselém podloží. Dianthus subacaulis je původem z jihozápadní Evropy.

Pěstování:
Hvozdíky vyžadují dobrou drenáž, písčitou zem a slunce. Trvalé vlhko jim škodí. Hvozdík alpská dobře poroste v suťovištích v humózní vlhčí zemi.

Množení:
Hvozdíky množíme dělením, řízkováním a botanické druhy semeny, která vyséváme v květnu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.