Vyhledávání
      

Huseník kavkazský (Arabis caucasica, Arabis albida)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 15.0 cm do 20.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
celokrajné
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Většina druhů rodu Arabis jsou nízké trvalky, vhodné do skalek. Rostou v nížinách i na horách, v oblastech boreálních až subtropických v Evropě, Asii i Americe. Mají listy různého tvaru v přízemních růžicích. Lodyhy jsou listnaté, květy složené ze čtyř korunních plátků a čtyř kališních lístků. Jsou uspořádány v hroznu, typickém květenství a typickou, stavbou květu pro celou čeleď. Plod je dlouhá úzká šešule.
Některé huseníky rostou v trsech, vytvářejí velké husté polštářky, jiné mají výběžky, kterými se rozrůstají do různě velkých koberců. Jsou v kultuře dlouho známé a často se pěstují. Nejčastěji pěstované jsou Arabis caucasica a Arabis x arendsii. Oba dobře rostou a bohatě kvetou. Do nízkých koberců se rozrůstají Arabis procurrens s drobnými tmavozelenými listy a Arabis ferdinandi- coburgi. Nejmenší huseník je Arabis bryoides, který je pouze 4 -5cm vysoký, s poměrně velkými bílými květy.
Známá nenáročná skalnička je huseník kavkazský. Má šedozelené, nepravidelně zubaté listy, tvořící ozdobnou růžici ze které vyrůstá 15 -20cm vysoká listnatá lodyha a listnaté výběžky. Kvete velmi bohatě v dubnu a květnu. Častěji než botanický druh se pěstují kultivary: plnokvětý ´Plena´ nebo ´Variegata´ s panašovanými listy. Drobnější vzrůst má kultivar ´Nana´. podobný je i kříženec, který se rychle rozrůstá mnoha plazivými výběžky Arabis x arendsii. Pěstuje se v několika pěkných kultivarech: ´Rosabella´ má krásné růžové květy, ´Cocinea´ a ´Antrorosea´ s velkými sytě růžovočervenými květy. Drobnější je Arabis vochinensis, který se rozrůstá do nízkého ozdobného koberečku. Krásný je jeho kultivar ´Variegata´ s bíle panašovanými listy. Uprostřed malých listových růžic se na jaře objeví nahloučená fialová poupata. Nejprve jsou zcela přisedlá, ale v květnu vykvetou na listnaté lodyze vysoké 7 -10cm v čistě bílé květy. Roste ve vápencových Alpách.

Čeleď:
Brassicaceae - brukvovité

Původ:
Huseník kavkazský pochází z Kavkazu, druh Arabis procurrens je původem u Balkánu a Maďarska. Arabis bryoides pochází z Řecka.

Pěstování:
Většina druhů huseníku vyžaduje normální zahradní půdu, slunné i polostinné stanoviště. Na slunci jsou rostliny statnější, nižší a lépe kvetou.

Množení:
Rostliny množíme dělením po odkvětu nebo řízky v srpnu. Botanické druhy můžeme množit semeny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.