Vyhledávání
      

Hořec ozdobný (Gentiana sino - ornata)

 

Květiny > 

Doba květu: 
Říjen, Listopad
Barva květu: 
modrá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Existuje 700 -900 druhů hořce, mnoho z nich je vhodných do skalek. Jsou jednoleté i vytrvalé, různého vzrůstu i velikosti - od 5cm do 2m. Lodyhy jsou vzpřímené nebo poléhavé, někdy vytvářejí krásné trsy, jiné husté koberce. Většina hořců kvete modře, ale některé i bíle, žlutě nebo fialově. Doba květu je u jednotlivých druhů různá.
Gentiana farreri kvete na podzim, má azurově modré květy a poléhavé lodyhy. Gentiana freyniana má květy sytě fialové, lodyhy poléhavé. Gentiana asclepiadea je až 50cm vysoký. Gentiana kaufmanniana, Getiana kuroo kvetou v letních měsících. Plod je tobolka s jemnými semeny.
Hořec ozdobný má mnoho poléhavých hustě listnatých lodyh. V dobrých podmínkách vytvoří velký světle zelený koberec. V říjnu až listopadu rozkvétají krásné, až 5 cm dlouhé, modré květy.
Gentiana verna kvete zjara, je drobný, 4 -7cm vysoký. V přírodě je vzácný. Má azurově modré květy. Na skalce se ne vždy dobře pěstuje. Roste od podhorských oblastí Evropy přes Kavkaz a Írán do Sibiře.
Gentiana septemfida kvete v létě, má vystoupavé listnaté lodyhy, 20 -30cm vysoké. Na jejich konci rozkvétají v červenci a září ve strboulech tmavomodré květy.
Často se pěstuje Gentiana septemfida var. lagodechiana s lodyhami rozloženými při zemi do kruhu a vystoupavými pouze na koncích.
Dnes je rod Gentiana rozdělen do mnoha menších rodů.

Čeleď:
Gentianaceae - hořcovité

Původ:
Hořec ozdobný pochází ze severozápadní Číny. Gentiana septemfida je původem ze Sibiře.

Pěstování:
Hořce jsou rozšířeny po celém světě s výjimkou Afriky. Některé rostou v horách až k hranici věčného sněhu a zasahují až za polární kruh, jiným se daří v nížinách. Některé vyhledávají suché stepní stráně, jiné kamenité, travnaté plochy, sutě, pastviny i světlé lesy, vlhké louky až rašeliny. Mají proto i různé nároky na pěstování.
Většina druhů se pěstuje snadno, některé je problém ve skalce udržet a jejich pěstování vyžaduje zkušenosti.
Hořec ozdobný vysazujeme do kyselé humózní vlhké půdy, je možné ho úspěšně použít jako kryt na některé cibuloviny. Na jaře vyžaduje zastínění a to mu poskytnou listy cibulovin, později, když se cibuloviny zatáhnou, má dostatek slunce, které v té době potřebuje.
Genatiana verna vyžaduje vlhkou zem, přidáme rozdrobený rašeliník do zahradní humózní půdy, aby se udržela u kořenů vlhkost. Rašeliník můžeme nahradit tak, že do blízkosti vysadíme některé neagresivní trávy, které mu potřebnou vlhkost zajistí.
Gentiana septemfida roste dobře v normální zahradní půdě na místě s odklonem slunce.

Množení:
Většinu hořců množíme semeny, která vyséváme ihned po dozrání. Některé množíme dělením nebo řízkováním.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.