Vyhledávání
      

hořčice rolní (Sinapis arvensis)

Letničky > 

Doba plodu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Hořčice rolní je jednoletý jarní druh plevele. Jeho plody zrají od července do srpna, jednotlivě i později. Šešule v době zralosti záhy pukají a semena vypadávají do půdy nebo jsou sklízena s plodinami a dostávají se do osiva nebo konzumních semen.

Klíční rostliny se objevují hlavně brzy zjara, jednotlivě po celé vegetační období, ve vlhkých letech i po podmítce. V ornici si semena mohou podržet klíčivost řadu let, na půdách neobdělávaných i desítky let.

Plodem je dlouhá, úzká šešule, protažená na vrcholu v dlouhý zobánek, uvnitř šešule je blanitá přepážka, na které jsou po obou stranách střídavě upevněna semena, která po vysemenění zanechávají v přepážce důlky. Oplodí je rýhované, lysé, má slámově žlutou, někdy nafialovělou barvu. V místě uložení semen jsou vypoukliny. Šešule jsou dlouhé asi 4 cm a široké 0,3 cm.

Semena jsou kulovitá s výrazným podlouhlým semenným pupkem. Povrch semen je matný nebo slabě lesklý, velmi jemně síťovaný. Barva osemení je tmavohnědá, červenohnědá, někdy až černá, pupek je světlejší. Semena jsou velká asi 1,3 mm.

Klíční listy jsou příčně oválné, na konci mělce vykrojené, takže činí dojem obráceně ledvinitého tvaru, čepele jsou 8 - 14 mm široké, širší než delší, na bázi stažené v krátký řapík asi v délce čepele,s patrnou střední žilkou, lysé. První listy vyrůstají střídavě v podobě přízemní růžice, jsou v obrysu podlouhle obvejčité, lyrovitě peřenolaločné až peřenoklané, 20 - 40 mm dlouhé, na konci více či méně zaoblené, naspodu klínovitě zúžené v plochý řapík asi v délce poloviny čepele. Listy mají vyniklou žilnatinu a jsou řídce a krátce štětinaté.

Čeleď:
Brassicaceae – brukvovité

Původ:
Druh pochází ze Středomoří a roste ve všech světadílech.

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje v teplejších oblastech, zejména na úrodnějších půdách, je poměrně častým plevelem. Zapleveluje především jarní obiloviny, ale i jiné plodiny. Dále roste na rumištích, úhorech, u cest i na jiných neobdělávaných místech.

Množení:
Drobná semena jsou rozšiřována především při různé pracovní činnosti člověka, hlavně nečistým osivem nebo odpady po očištění semen, zapleveleným kompostem, hnojem a zeminou. Mohou být šířena také větrem.

Použití:
Z pícninářského hlediska je to rostlina škodlivá, zejména v době květu a plodu. Je příčinou nepříjemné chuti mléka, mléčných výrobků i masa. Semena znehodnocují chuť mouky a moučných výrobků a ve větším množství mohou být i jedovatá.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.