Vyhledávání
      

hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule)

Letničky > 

Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
okrouhlé, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list
Použití: 
v zemědělství
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (7 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Hluchavka objímavá je jednoletá bylina převážně ozimá, ale i jarní. V úžlabí hořejších listů vyrůstají v lichopřeslenech téměř přisedlé vlnaté kalichy, v kterých se vyvíjí plod, dělící se v době zralosti ve čtyři tvrdky. V obrysu jsou tvrdky úzce vejčité, na hřbetní straně vypouklé, na břišní dvouoké, hrana na břišní straně sahá jen pod vrchol, na kterém vzniká trojúhelníková plošinka. Na bázi jsou plody zúžené v pupek. Oplodí je lysé, hladké, matné. Tvrdky jsou šedohnědé, s velkými, špinavě bílými skvrnami, v oblasti kolem pupku jsou světlejší. Tvrdky jsou dlouhé asi 1,5 mm a široké 0,9 mm.

Zvláštností toho druhu je, že jeho květy se většinou nerozvíjejí a dochází k samosprášení. Pokud vykvete, jsou jeho květy s dlouhými trubkami nápadné a ozdobné.

Klíční listy mají čepele oválné, 4 - 6 mm dlouhé, na konci mělce vykrojené, s nepatrným hrotem uprostřed, naspodu krátce střelovité, řapíky jsou dlouhé jako čepel i delší. V úžlabí jsou založeny pupeny vedlejších stonků. První listy jsou vstřícné, křižmostojné, jejich čepel je široce vejčitá, velká 7 až 12 mm, s výraznou žilnatinou, hrubě vroubkovaná, na bázi mělce vykrojená, řapík je až dvakrát delší než čepel. Čepele i řapíky jsou chlupaté. Epikotyl je krátký, čtyřhranný.

Čeleď:
Lamiaceae – hluchavkovité

Výskyt:
Je to běžně rozšířený, nízký plevel, rozšířený od nížin do podhůří. Není náročný na půdu, roste ve všech plodinách na polích, v zahradách, ve vinicích i ve chmelnicích, na úhorech, kompostech a rumištích, na loukách i pastvinách.

Množení:
Druh má krátký vegetační cyklus. Množí se generativně a ve víceletých kulturách či porostech zčásti také kořenujícími položenými stonky. Semena si uchovávají klíčivost i několik let.

Použití:
Mladé rostlinky mohou být potravou pro drobné domácí zvířectvo.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.