Vyhledávání
      

Hlaváček jarní (Adonanthe vernalis syn. Adonis vernalis)

 

Květiny > 

Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zpeřené, čárkovité
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Hlaváček (Adonis) má skutečně jméno po Adonisovi, příteli samotné Venuše. Tento název ale týkal spíše jednoletých hlaváčků, jejichž červené květy měly podle pověsti vzniknou z kapek zraněného antického hrdiny. Dnešní botanika se vrátila k staršímu dělení vytrvalých hlaváčků do samostatného rodu Adonanthe, zatímco jednoleté druhy zůstaly v rodu Adonis.
Hlaváček jarní je typická evropská jarní rostlina. Dnes je ohroženým a v mnoha zemích chráněným druhem. Roste na výslunných stráních a ve stepích.
Dále k východu, v povodí řeky Amuru a v Mandžusku roste podobný hlaváček amurský (Adonanthe amurensis), který má okvětní lístky na okraji dřípené, kvete dříve než hlaváček jarní. Krátce po odkvětu, nejpozději v červnu hlaváčkům zasychají listy a rostliny zatahují.
Dosud bylo vyšlechtěno nebo jinak získáno jen velice málo kultivarů, např. Adonanthe amurensis ´Pleniflora´.
Hlaváčky sdružené v rodu Adonanthe, jsou vytrvalé byliny s tmavohnědým oddenkem. Mají přímé, zpravidla nevětvené lodyhy. Lodyžní lístky jsou zpeřené, dělené ve velmi úzké až niťovitě čárkovité lístky. Jednotlivé květy rozkvétají nejčastěji v dubnu, u hlaváčku amurského o něco dříve, před úplným rozvinutím listů. Barva květů je žlutá, květy jsou tvořeny 5 kališními a 10 -20 korunními lístky. Velikost květů je od 4 do 7cm. Plod je nažka, vyrůstající v početném souplodí.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Původ:
Hlaváček jarní je původem u Evropy. Roste i za jižním Uralem v povodí horního Obu.

Pěstování:
Hlaváček jarní vyžaduje propustnou, výhřevnou půdu a slunečné stanoviště. Hlaváček amurský vyžaduje polostinné stanoviště a normální půdu.

Množení:
Hlaváček jarní se množí semeny, která klíčí značně nepravidelně, rok od roku jinak, často přiléhají. Krátce po odkvětu je možné množit dělením. Hlaváček amurský je možné v zahradách množit pouze dělením trsů.

Použití:
Tato trvalka je vhodná zejména do skalek a stepních partií zahrad.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.