Vyhledávání
      

Hlaváč bledožlutý (Scabiosa ochroleuca)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 40.0 cm do 60.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
modrá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
kopinaté, vstřícné, peřenosečné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Latinské slovo „scabies“ označovalo kožní onemocnění. Rostlina, která se v lidovém léčitelství používala proti těmto chorobách, dostala vědecké jméno Scabiosa.
Květenství hlaváče připomínají úbory hvězdicovitých rostlin, jsou ale příbuzné spíše s kozlíkem lékařským než s chrpou nebo kopretinou. Podoba květenství je jen zdánlivá, květy vyrůstají v paždí listenů a jsou složeny ve zvláštní typ květenství, tzv. strboul, který je podepřen listeny podobně jako zákrov úboru u hvězdicovitých rostlin. Pro tuto podobu byly hlaváče kdysi k hvězdicovitým připojovány.
Existuje asi 60 druhů, jak jednoletých, tak vytrvalých rostlin, kterým někdy dřevnatějí báze lodyh. Základní barvou květů hlaváčů je modrofialová, ale hlaváč bledožlutý je jednou ze „žlutokvětých“ výjimek. Z modrokvětých hlaváčů se často v zahradách pěstuje kavkazský druh Scabiosa caucasica, a to dokonce v několika kultivarech, např. ´Clive Greaves´ nebo ´Miss Willmott´.
Hlaváč bledožlutý (Scabiosa ochroleuca) je vytrvalá bylina vysoká 20 -80cm, s přímou lodyhou a vstřícnými, lyrovitě peřenolaločnými až peřenosečnými listy. Různolistost (heterofylie) je pro hlaváče příznačná. Světle žluté strbouly složené z drobných květů jsou koncové, na dlouhých stopkách. Plodem jsou nažky.
Hlaváč kavkazský (Scabiosa caucasica) je vysoký 40 -60cm, pýřitě chlupatý. Vzpřímené lodyhy nesou vstřícné kopinaté celokrajné nebo peřenosečné listy. Květenství jsou nápadně modrá, okrajové květy ve strboulech paprskují - jsou zvětšené a zdánlivě dodávají květenství vzhled jednoho květu.

Čeleď:
Dipsacaceae - štětkovité

Původ:
Hlaváč bledožlutý je původem z Evropy. Roste na výslunných travnatých stráních a náspech v nížině i pahorkatině, vždy ale v teplejších oblastech.

Pěstování:
Hlaváče vyžadují teplé a slunné polohy, lehké, propustné, raději alkalické půdy a dobrou zálivku. Nesnášejí vlhko nebo trvalé přemokření. Kvetou od května do konce září.

Přesazování:
Tyto rostliny přesazujeme výhradně na jaře.

Množení:
Hlaváče se množí dělením, řízkováním, nebo semeny.

Použití:
Hlaváč bledožlutý se pěstuje zvláště v přírodních partiích zahrad nebo k řezu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.