Zpět na seznam

Heřmánek pravý

Matricaria chamomilla

Detail
Kategorie Letničky
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů obvejčité, peřenosečné
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, sucho, hlinité půdy, chudé půdy, propustné půdy, humózní půdy
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny květ
Popis

Heřmánek pravý je jednoletá ozimá nebo jarní bylina. Plodem je nažka, která má v obrysu tvar podlouhlý, v příčném průřezu je hranatě oválná. Většinou jsou zralé nažky charakteristicky prohnuté. Na vrcholu plodu je hranatý zbytek čnělky, na bázi oválný pupek. Oplodí je na hřbetní straně žebernaté, s třemi až pěti žebry, na břišní straně hladké. Je lysé, matné až slabě lesklé, barvu má oplodí špinavě hnědou, pupek a žebra jsou světlejší. Nažky ve vlhkém prostředí silně slizovatí. Nažky jsou dlouhé asi 1 mm, široké 0,35 mm.

Klíční listy jsou podlouhle obvejčité, asi 3 mm dlouhé, lysé, na konci zaokrouhlené, přisedlé. První listy jsou střídavé a vyrůstají ve tvaru přízemní růžice, jsou peřenosečné, s jednotlivými úkrojky úzce čárkovitými, na konci špičatými. První dva mají jeden až dva páry postranních úkrojků, další listy jsou postupně s více páry úkrojků, opět postupně peřenosečnými, zejména v koncové části listů. Listy jsou lysé, zpočátku jen 5 - 10 mm dlouhé, později 15 - 20 mm i delší. Klíční rostliny jsou zpočátku velmi drobné.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Heřmánek roste na polích, pustých místech a rumištích, v drobné formě i na pastvinách a v obcích. Pro velkou spotřebu se pěstuje i na plantážích. Velmi snadno se může zaměnit s jinými druhy čeledi hvězdicovitých, zejména s rmenem rolním, od kterého se liší dutým, vyklenutým květním lůžkem i charakteristickou vůní.

Množení:
Druh se množí generativně. Plodenství zrají od konce června do podzimu, rychle vysemeňují, často ještě v době, kdy plody nejsou plně zralé. Klíční rostliny se objevují na podzim nebo zjara. Nažky klíčí při nižších teplotách, proto jeho výskyt bývá masový v letech s chladným a vlhkým jarem. Seje se na podzim nebo brzy na jaře. Nažky brzy ztrácejí klíčivost.

Heřmánek se šíří větrem, vodou a přilnavostí vlhkého slizu, také člověk se podílí na jeho šíření.

Použití:
Heřmánek má velký význam v lékařství, účinnými látkami jsou zejména silice s charakteristickými modrými stuleny, slizové látky a hořčiny.
Nové fotografie rostlin