Vyhledávání
      

heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Letničky > 

Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
obvejčité, peřenosečné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
květ
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, sucho, hlinité půdy, chudé půdy, propustné půdy, humózní půdy

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Heřmánek pravý je jednoletá ozimá nebo jarní bylina. Plodem je nažka, která má v obrysu tvar podlouhlý, v příčném průřezu je hranatě oválná. Většinou jsou zralé nažky charakteristicky prohnuté. Na vrcholu plodu je hranatý zbytek čnělky, na bázi oválný pupek. Oplodí je na hřbetní straně žebernaté, s třemi až pěti žebry, na břišní straně hladké. Je lysé, matné až slabě lesklé, barvu má oplodí špinavě hnědou, pupek a žebra jsou světlejší. Nažky ve vlhkém prostředí silně slizovatí. Nažky jsou dlouhé asi 1 mm, široké 0,35 mm.

Klíční listy jsou podlouhle obvejčité, asi 3 mm dlouhé, lysé, na konci zaokrouhlené, přisedlé. První listy jsou střídavé a vyrůstají ve tvaru přízemní růžice, jsou peřenosečné, s jednotlivými úkrojky úzce čárkovitými, na konci špičatými. První dva mají jeden až dva páry postranních úkrojků, další listy jsou postupně s více páry úkrojků, opět postupně peřenosečnými, zejména v koncové části listů. Listy jsou lysé, zpočátku jen 5 - 10 mm dlouhé, později 15 - 20 mm i delší. Klíční rostliny jsou zpočátku velmi drobné.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Heřmánek roste na polích, pustých místech a rumištích, v drobné formě i na pastvinách a v obcích. Pro velkou spotřebu se pěstuje i na plantážích. Velmi snadno se může zaměnit s jinými druhy čeledi hvězdicovitých, zejména s rmenem rolním, od kterého se liší dutým, vyklenutým květním lůžkem i charakteristickou vůní.

Množení:
Druh se množí generativně. Plodenství zrají od konce června do podzimu, rychle vysemeňují, často ještě v době, kdy plody nejsou plně zralé. Klíční rostliny se objevují na podzim nebo zjara. Nažky klíčí při nižších teplotách, proto jeho výskyt bývá masový v letech s chladným a vlhkým jarem. Seje se na podzim nebo brzy na jaře. Nažky brzy ztrácejí klíčivost.

Heřmánek se šíří větrem, vodou a přilnavostí vlhkého slizu, také člověk se podílí na jeho šíření.

Použití:
Heřmánek má velký význam v lékařství, účinnými látkami jsou zejména silice s charakteristickými modrými stuleny, slizové látky a hořčiny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.