Vyhledávání
      

Hasivka orličí (Pteridium aquilinum)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvary listů: 
zpeřené, vstřícné, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Hasivka orličí je statná vytrvalá, kolem 2m vysoká rostlina. Je to největší evropská kapradina. Má plazivý tlustý, zploštělý, hustě chlupatý oddenek. Listy jsou dlouze řapíkaté, řapík je žlábkovitý, čepel je v obrysu trojúhelníková, 1 -2,5m dlouhá, 2 -3krát trojeně zpeřená v podlouhlé, vstřícné, hustě chlupaté lístky. Kupky výtrusnic jsou při okrajích lístků splynulé v souvislý lem, krytý podvinutým okrajem listu. Rostliny jsou často jen sterilní. V členění čepelí listů i v hustotě odění je to velmi proměnlivý druh, v rámci celého areálu se odchylky někdy hodnotí jako poddruhy. K dozrávání výtrusů dochází v červenci až září.
Tento druh roste i v ČR ve světlých, zejména borových lesích, ve vřesovištích, někdy i na stráních mimo les. Rodové jméno hasivka je odvozeno od schopnosti druhu zahajovat, vzhedem k hluboko rostoucím oddenkům, sukcesi na plochách vzniklých po lesních požárech. Druhové jméno orličí souvisí s tvarem sklerenchymatického pletiva na příčném řezu oddenku, tvar pletiva někdy přípomíná dvouhlavou rakouskou orlici.

Čeleď:
Hypodapidaceae - hasivkovité

Výskyt:
Druh roste převážně na kyselých půdách, tvoří často rozsáhlé porosty. Najdeme ho v celém mediteránu. Je to kosmopolistní druh v různých světadílech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.