Vyhledávání
      

Hadinec jitrocelovitý (Echium plantagineum)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 60.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
červená, modrá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
složený
Tvary listů: 
okrouhlé
Typy listů: 
listnaté
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Hadinec jitrocelovitý je letnička nebo dvouletka vysoká 20 -60cm. Je běžnou a nápadnou rostlinou polí a rumišť po celém území středomořského regionu. Má vzpřímené stonky, jejich povrch je spíše měkčí než štětinatý jako je tomu u většiny příbutných druhů. Nejníže posazené listy jsou až 14cm dlouhé, oválné s výraznými žilkami, a často během kvetení opadávají. Zůstávají jen malé stonkové listy se srdčitou bází. Květy vyrůstají v podobně stočených souborů na krátkých postranních větvičkách. Jsou až 30mm dlouhé, se dvěma vyčnívajícími tyčinkami, během vývoje mění barvu, nejprve jsou červené a později modrofialové. Plod je trojhranná tvrdka, jako u všech příbuzných hadinců. Rostlina kvete od dubna do července.
Příbuzný hadinec obecný (Echium vulgare) je štětinatý, má kompaktnější květenství bez výrazného větvení a horní listy na stonku jsou kopinaté bez srdčitých bází.

Čeleď:
Boraginaceae

Výskyt:
Hadinec jitrocelovitý roste po celé oblasti Středomoří, na polích a na písčitých místech v blízkosti moře. Hadinec obecný roste na stejných lokalitách jako hadinec jitrocelovitý.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.