Vyhledávání
      

Glorióza Rotschildova (Gloriosa rothschildiana)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skupinové výsadby, nádoby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
rod Gloriosa zahrnuje šest druhů. Tyto rostliny mají válcovité hlízy, jejichž velikost a délka závisí na stáří rostliny a na pěstebních podmínkách. Víceleté hlízy mohou být 30 -50cm velké. Květy jsou až 12cm velké. Z asi jednoho centimetru vysokého stonku vyrůstají stopkaté květy po jednom a tvoří je 6 podlouhlých, nazpět ohrnutých okvětních lístků, které jsou na okraji zvlněné, zašpičatělé, s nápadně dlouhými, do stran čnícími prašníky.
Nejkrásnější ze všech druhů je Gloriosa rothschildiana a její kultivar ´Citrina´, který má citrónově žluté květy s vínově červenou kresbou.
Hlízy gloriózy jsou kořenové, listy jsou protáhlé, oválné, zašpičatělé, s úponkou umožňující popínaní rostliny. Plod je masitá tobolka s asi 90 tmavými semeny. Popínavé výhony rostliny jsou dlouhé až 2m. Rostlina je mrazuvzdorná. Kvete od června do července.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Glorióza Rotschildova pochází ze střední Afriky, známá je také z Ugandy ve východní Africe.

Pěstování:
Rostliny je možné pěstovat za okny ve větších nádobách, v létě je můžeme vysadit i v zahradě na teplé, chráněné stanoviště. Na zimu vyjmeme hlízy ze země, protože mají 6 -8 týdnů období klidu. Uložíme je v písku nebo v rašelině v suchu při teplotě 15 stupňů a při 70% relativní vlhkosti vzduchu. V předjaří je vysadíme do květináčů do dobře prohnojené směsi listovky, kompostové zeleniny a rašeliny. Pěstování ze semen je snadné. Vyséváme je do směsi drnovky, rašeliny a písku, kde při teplotě 20 -22 stupňů začnou asi po 60 dnech klíčit. Kvetou tříleté semenáčky.

Množení:
Gloriózu množíme semeny.

Použití:
Glorióza se pěstuje především pro své atraktivní, až 12cm velké květy. Vynikne ve skupinové výsadbě.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.