Zpět na seznam

Fazol obecný

Phaseolus vulgaris

Detail
Kategorie Letničky
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v zemědělství, v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny stonek, plod
Popis

Fazol obecný je jednoletá bylina. Její semena jsou uložena v čárkovitých, přímých nebo prohnutých luscích, které mají kožovité oplodí. U některých odrůd je pergamenový endokarp, u jiných chybí. Některé odrůdy mají v břišním i hřbetním švu tuhá vlákna. Oplodí je v době zralosti lysé, matné, hladké nebo uzlinaté, zelené, stříbrošedé, žluté, špinavě bílé, hnědé nebo fialové. Někdy jsou lusky tmavě mramorované. Lusky jsou dvousemenné až osmisemenné, 7 - 30 cm dlouhé a 1 - 3 cm široké.

Semena jsou velmi rozličná ve tvaru, velikosti i barvě. Nejčastěji jsou ledvinitá nebo elipsoidní. Konec kořínku tvoří na semenu klínovitý hrbolek, pupek je dlouhý, eliptický, u některých odrůd mívá kolem sebe tmavou skvrnu i jiné útvary. Osemení je hladké, matné až slabě lesklé. Semena jsou bílá, špinavě bílá, žlutá, žlutohnědá, hnědá, červenohnědá nebo fialová, jednobarevná, skvrnitá nebo mramorovaná, 5 - 20 mm dlouhá a 4 - 12 mm široká. Jsou dobrým objektem pro pozorování morfologických znaků semen vikvovitých.

Klíční listy brzy zasychají, zpočátku jsou masité, podélně vrásčité, asi 10 - 12 mm dlouhé, podlouhlé, přisedlé. První dva listy vyrůstají vstřícně, jsou široce vejčité, protažené ve špičku a na spodu hluboce chobotnatě vykrojené, 40 - 50 mm dlouhé, řapíky mají délku asi poloviny čepele. Další listy vyrůstají střídavě, jsou trojčetné, s jednotlivými lístky vejčitými, zašpičatělými a s drobnými palístky. Listy i jednotlivé lístky mají rozvětvenou žilnatinu, jsou zejména na žilkách a řapících krátce a hustě chlupaté. Epikotyl a stonkové články jsou také chlupaté.

Čeleď:
Viciaceae – vikvovité

Původ:
Fazol obecný patřil ke starým kulturním rostlinám jihoamerických Indiánů. Jeho semena byla nalezena již ve starých peruánských hrobech. Do Evropy byl přivezen v 16. století.

Použití:
Ze zeleninových odrůd se připravují mladé lusky jako pokrmy a zpracovávají se u v potravinářském a mrazírenském průmyslu. Z ostatních odrůd se zralá semena spotřebovávají v domácnosti, konzervárenském průmyslu, mele se z nich mouka, která se někde přidává do chleba. Lusky jsou součástí čajových směsí, a připravují se z nich léčiva. Nať může být zkrmována. Semena obsahují jedovatý glykosid, který se ničí vařením. Fazol obecný je dobrou medonosnou rostlinou.
Nové fotografie rostlin