Vyhledávání
      

Dymnivka kapraďolistá (Corydalis cheilanthifolia)

 

Květiny > 

Doba květu: 
Březen, Duben
Barva květu: 
fialová, bílá
Barva olistění: 
šedozelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
řapíkaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
vlhko, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Asi 90 druhů dymnivek roste na severní polokouli, zejména v Asii. Jsou to převážně trvalky, některé s podzemními hlízkami. Mají řapíkaté jemně dělené listy a souměrné květy s ostruhou v řídkých hroznech. Plod je krátká tobolka.
Ve světlých humózních lesích střední Evropy rostou na jaře velké bohatě kvetoucí porosty druhů Corydalis cava a Corydalis solida. Corydalis solida má malou plnou nažloutlou hlízu, šedozelené listy a nafialověle růžové, někdy bělavé květy, pod kterými jsou dlanitě dělené listeny. Podobná Corydalis cava se liší dutou hlízou a nedělenými listeny. Oba druhy kvetou v březnu až dubnu a v květnu zatahují. Kromě nich se také často pěstují Dymnivka kapraďolistá (Corydalis cheilanthifolia) a Corydalis lutea. Jen vzácně se na skalkách objevují Corydalis cashmeriana s modrými květy a Corydalis caucasica s květy červenými.
Dymnivka kapraďolistá má světle zelené, velmi jemně dělené listy připomínající listy kapradiny. Je mrazuvzdorná, na podzim se zbarvuje dobronzova. Rostlina je ozdobná zejména listy. Kvete žlutě v dubnu a květnu nenápadnými květy.
Corydalis lutea je vysoká 15 -30cm, má plazivý oddenek a jasně zelené, jemně dělené listy. Lodyhy jsou lysé, rozvětvené a listnaté. Čistě žluté květy v krátkých hroznech kvetou od jara do podzimu. Plod je tobolka s mnoha semeny.

Čeleď:
Fumariaceae - zemědýmovité

Původ:
Dymnivka kapraďolistá pochází z Číny, Corydalis cashmeriana z Himálaje a Corydalis lutea z jižní Evropy.

Pěstování:
Dymnivky jsou typickou součástí vegetace světlých hájů a vysadíme je do hajní partie nebo pod řídké keře. Daří se jim v humózní kypré zemi na vlhčím stanovišti. Pěstují se velmi snadno. Dymnivka kapraďolistá není náročná, ale za stálého mokra v zimě by mohla zahynout, raději ji tedy přikryjeme.

Množení:
Dymnivky množíme výsevem ihned po dozrání. Některé druhy se množí samovýsevem, a proto musíme včas odstřihnout odkvetlé lodyhy, aby se nepřemnožily. Hlízky vysazujeme na podzim asi 6cm hluboko.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.