Zpět na seznam

Dvouzubec trojdílný

Bidens tripartitus

Detail
Kategorie Letničky
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, okrouhlé, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Dvouzubec trojdílný je jednoletý druh. Ploché nažky mají v obrysu tvar klínovitý, na vrcholu vybíhají ve dvoudílný až třídílný osinovitý chmýr nebo jsou bez chmýru. Paprsky chmýru jsou opatřeny nazpět obrácenými tuhými chlupy. Na bázi nažky je oválný pupek plodní, povrch je žebernatý. Okraje a střední žebro je porostlé nazpět obrácenými, tuhými chlupy. Oplodí je matné nebo slabě lesklé, má špinavě hnědou barvu. Okrajové plody jsou bez osinatého chmýru a jsou 4 - 6 mm dlouhé a 2 - 3 mm široké. Vnitřní plody mají dva až tři paprsky osinatého chmýru a jsou 6 - 10 mm dlouhé a 1,5 mm široké. Jedno plodenství obsahuje padesát nažek, rostlina má asi tacís nažek.

Klíční listy jsou oválné, lysé, na konci zaokrouhlené až nepatrně vykrojené, se střední žilkou. Čepele jsou 10 - 20 mm dlouhé, naspodu klínovitě zúžené v ploché řapíky o poloviční délce, na bázi pochvovitě srostlé. První listy jsou vstřícné, vyrůstají na krátkých stonkových článcích, první pár je v obrysu podlouhlý, peřenolaločný, s jedním až dvěma páry postranních zářezů, naspodu klínovitě zúžený v krátký, křídlatý řapík jen o něco delší než listové čepele. Další dva páry listů jsou postupně zpeřeně trojdílné, s podlouhlými úkrojky hrubě pilovitými, křídlatě řapíkaté, větší než první pár. Listy jsou jemně pýřité, zejména na okraji čepele a na řapíku.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Je to náš domácí druh. V posledních letech je ale na mnoha místech, zejména v teplejších oblastech, zatlačován severoamerickým druhem dvouzubcem cizím.

Dvouzubec trojdílný se vyskytuje na březích toků a vodních nádrží, v mokrých příkopech a na luzích z nížiny až do vyšších poloh.

Množení:
Rostlina se množí generativně, za zvláštních okolností mají jeho lodyhy schopnost zakořeňovat. Plody zrají od srpna do poloviny září. Klíční rostliny se objevují později, kdy je půda již vyhřátá, většinou po polovině května. Nažky si udržují klíčivost i více let.

Nažky jsou šířeny větrem i vodou, a také pracovní činností člověka.
Nové fotografie rostlin