Vyhledávání
      

dvojštítek sladkoplodý (Biscutella laevigata )

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
do 30.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
celokrajné, zubaté, velmi variabilní
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, sucho, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, kyselé půdy, hlinité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Dvojštítek sladkoplodý je vytrvalá, asi 0,3m vysoká bylina s dřevnatějícím kořenem, který na vrchu nese zbytky listů z přecházející vegetační sezóny.

Ve středu růžice z listů vyrůstá jedna nebo několik přímých, v horní části metlovitě rozvětvených, holých nebo srstnatě chlupatých stonků.

Listy mají různý tvar, přízemní jsou jednoduché, podlouhle klínovité, s dlouhými stopkami, celokrajné nebo hrubě zoubkaté, holé nebo plstnaté. Stonkových listů je málo, většinou jsou menší, sedící.

Malé květy jsou uspořádané v klasech. Kališní lístky odstávají, lupeny jsou žluté, 5 -7mm dlouhé.

Rostlina kvete v dubnu až červenci.

Čeleď:
Brassicaceae - brukvovité

Výskyt:
Je to subatlantický druh rozšířený zejména v horách celé Evropy, mimo Skandinávii a jihu Balkánského poloostrova, do Anglie byl zavlečen.

Roste převážně na vápencích a dolomitech, na výslunných, suchých až vlhkých, mírně kyselých až neutrálních, humózních, skeletnatých, hlinitých až jílovitých půdách. Nesnáší dlouhotrvající vlhkost. Je to světlomilný druh rostoucí na kamenitých, slunečných a teplejších svazích, pasekách, v sutinách. V nižších polohách roste společně s kostřavou Dominovou na písku.

Tato rostlina má velmi bohatou kořenovou soustavu, postupem času dřevnatějí, zachovávají si ohnutý tvar, což umožňuje jejich dobré uchycení v půdě. Když se pohybem půdy odtrhne kus kořene, je schopný samostatně růst jako nová rostlina.

Květy se dobře přizpůsobují počasí, za teplého počasí opylují zvenčí, za nepříznivého počasí dochází k samoopylení. 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.