Vyhledávání
      

Dryádka osmiplátečná (Drys octopetala)

 

Květiny > 

Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá, bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
řapíkaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Dryádka patří mezi nejhezčí dřeviny vysokých hor. Roste na sutích a skalách v horském až alpínském stupni vysokých hor Evropy a v arktické oblasti. Větve jsou plazivé a vyrůstají z nich nevelké, ale velmi ozdobné kožovité řapíkaté listy. Jsou dlouhé 2 -3cm, na lící tmavozelené, lysé, na rubu běloplstnaté, na okraji pravidelně vroubkované. Květy jsou jednotlivé, bílé nebo žluté, na dlouhých stopkách. Plod je nažka s dlouhým chlupatým přívěskem.
Dryádka osmiplátečná na zahrádkách dobře roste, ale většinou nekvete tak pěkně jako v horách. Častěji se pěstuje Drys x suendermannii, kříženec druhů Drys octopetala a Drys drumondii, se žlutými květy. Je mohutnější než dryádka osmiplátečná, lépe kvete a má nažloutlé květy.
Drys octopatalavykvétá v červnu až srpnu. Má velké bílé květy na stopkách dlouhých 5 -10cm. Je ozdobná, nažky ukončené dlouhými chlupatými přívěsky vytvářejí pěkné „ochmýřené koule“.
V alpínském stupni rumunských hor roste drobná dryádka s menšími listy, květy i plodenstvím. V nížinných podmínkách na našich skalkách se nemění ani za několik let. Tato dryádka je často mylně pokládána za druh Drys tenella, syn. Drys integrifolia - dryádka celokrajná. Má celokrajné, při bázi pilovité listy s výrazně podvinutým okrajem. Dryádka vroubkovaná má listy malé, ale vroubkované, je vlastně zdrobnělinou dryádky osmiplátečné a může být její varietou nebo subspecií.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Dryádka osmiplátečná pochází z vysokých hor Evropy.

Pěstování:
Na skalkách se dryádka pěstuje poměrně snadno. I když v přírodě roste převážně na bazických horninách, můžeme ji pěstovat i na kyselém podloží.Pokud jsou silné mrazy bez sněhu, rostlina někdy přemrzne, ale na jaře zase většinou obrazí. Vyžaduje dobrou humózní štěrkovou půdu, slunce až polostín. Větvičky ležící na zemi snadno zakořeňují, a tak se dryádka rozrůstá v krásné tmavě zelené husté koberce.

Množení:
Dryádky množíme oddělením zakořeněných větviček nebo řízky, které se však špatně ujímají. Nažky vyséváme ihned po dozrání.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.