Vyhledávání
      

Dřípatka horská (Soldanella montana)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 20.0 cm
Doba květu: 
Březen, Duben, Květen
Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
okrouhlé, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
polostín, vlhko, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Všechny druhy rodu Soldanella, kterých je údajně pouze 6 -10, jsou vytrvalé, nízké, velmi krásné skalničky. Mají dlouze řapíkaté, okrouhlé, na líci tmavozelené, na rubu červeně nahnědlé, až nafialovělé listy. Stvoly jsou přímé, na koncích s chudým okolíkem nících květů. Koruna je zvonkovitá až trubkovitá, různě hluboko jemně dřípená. Plod je tobolka.
Dřípatka horská roste v podhorských až horských lesích a ze všech dřípatek se nejsnáze pěstuje. Kvete brzy zjara. Z plazivého oddenku vyrůstají dlouze řapíkaté, okrouhlé až okrouhle ledvinité lysé, na líci lesklé tmavozelené listy. Na konci 10 -20cm vysokého stvolu je okolík 3 -6 nících květů. Jsou něžné a půvabné, čistě fialové, se zvonkovitou, do poloviny jemně rozdřípenou korunou. Někdy kvete už od března do května. Po odkvětu se lodyha i květní stopky prodlužují i napřimují a jsou zakončené úzkými tobolkami s mnoha semeny.
Jedna z nejmenších dřípatek je Soldanella pusilla. Je jen 5 -8cm vysoká s drobnými srdčitě ledvinitými tmavě zelenými listy. Růžové květy jsou trubkovité, na okraji velmi krátce jemně rozdřípené. Kvete v dubnu až květnu.
Ještě menší je pouze 3 -5cm vysoká Soldanella minima, nejmenší ze všech dřípatek. Roste na vápencových skalách Východních Alp. Má velmi drobné listy a na konci lodyhy jeden nící bělavý až bledě fialový květ. Koruna do čtvrtiny až třetiny jemně rozdřípená.

Čeleď:
Primulaceae - prvosenkovité

Původ:
Domovem dřípatek jsou hory střední Evropy, kde vystupují až do alpínského stupně.

Pěstování:
Dřípatky vyžadují polostín a dostatečně vlhkou humózní zem, do které přidáme rašeliník, půdu z jehličnatého lesa a trochu štěrku. Druh Soldanella pusilla vyžaduje kyselou zem s přidáním rašeliníku, aby se u kořenů držela vlhkost. Pěstuje se jen velmi těžko. Druh Soldanella minima potřebuje hodně vlhka a na rozdíl od ostatních dřípatek vápnitou zem.

Množení:
Dřípatky snadno množíme semeny, která vyséváme v únoru až dubnu, nebo dělením trsů v červenci až srpnu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.