Vyhledávání
      

drchnička rolní (Anagallis arvensis)

Letničky > 

Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
celokrajné, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, sucho, hlinité půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Drchnička rolní je nenápadný, drobný, jednoletý plevel s krásnými červenými kvítky.

Kulaté jednopouzdré tobolky jsou uloženy ve vytrvávajícím kalichu s dlouhými kopinatými cípy a v době zralosti se otevírají méně obvyklým způsobem – pomocí víčka. Po jeho odpadnutí vypadávají semena z dolní části plodu. Oplodí je lysé, hladké, slabě lesklé, s patrnými švy srůstu plodolistů a na vrcholu se zbytkem čnělky. Má slámově žlutou až světle hnědou barvu. Tobolka je velká asi 4 mm a obsahuje asi dvacet semen.

Semena jsou vejčitá, jsou tříboká až víceboji. Na hranách semen jsou úzké kýly, na jednom z nich je na bázi podlouhlý pupek semenný. Osemení je jemně bradavičnaté, matné, má hnědou až tmavohnědou barvu, pupek a kýl jsou světlejší. Semena jsou asi 1,2 mm dlouhá a 0,9 mm široká.

Klíční listy jsou vejčitě kopinaté, celokrajné, přisedlé, 4 - 5 mm dlouhé, oboustranně lysé, na rubu hnědočerveně tečkované. V jejich úžlabí jsou založeny viditelné pupeny vedlejších stonků. První listy jsou vstřícné, křižmostojné, vejčité, celokrajné, tupě špičaté, přisedlé, s patrnou střední žilkou, 5 - 6 mm dlouhé, oboustranně lysé, na rubu tečkované. Další páry listů jsou obdobné, postupně větší s výraznější žilnatinou. Epikotyl je krátký, nevýrazně čtyřhranný, další články jsou výrazně čtyřhranné.

Čeleď:
Primulaceae - prvosenkovité

Výskyt:
U nás není tento plevel vzácností, roste téměř na všech půdách od nížin do podhůří. Vyskytuje se na polích, kde vytváří přízemní porostní vrstvu. Tato rostlina je přítomna v menší míře téměř ve všech plodinách, dále ji najdeme v zahradách, ve vinicích, na úhorech, u polních cest a na rumištích. Má řadu barevných forem včetně modré, která roste výhradně v teplé oblasti na vápnité půdě.

Množení:
Rostlina se množí převážně generativně. Semena zrají od července do podzimu. Klíčí poměrně brzy na jaře po přezimování a určitém zahřátí půdy, ale i později během léta a podzimu, v půdě si semena uchovají klíčivost více let.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.