Vyhledávání
      

Dosna indická (Canna indica)

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 40.0 cm do 1.5 m
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
žlutá, oranžová, fialová, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen, klas
Tvary listů: 
vejčité, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, humózní půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Rod zahrnuje asi 50 druhů. Rostliny mají hlíznatý, částečně plazivý oddenek a statné vejčité kopinaté listy se zpeřenou žilnatinou. Pěstuje se asi 20 kultivarů od hybridu s názvem Canna indica, který vznikl křížením druhů Canna coccinea, Canna flaccida, Canna glauca a Canna indica. Šlechtění začalo v polovině minulého století a stále se šlechtí nové kultivary. Ke komerčním účelům se používá asi 20 kultivarů. V poslední době jsou to hlavně trpasličí formy dosen, které dříve kvetou, v zahradě zabírají méně místa a je možné je úspěšně pěstovat i v nádobách. Kultivar ´Lucifer´ je nejen nízký, ale kvete i v zimě.
Rostliny jsou 40 -150cm vysoké, v barvě květů velmi variabilní - od žluté, přes oranžovou, šarlatovou až po růžově fialovou. Oblíbené jsou také dvojbarevné kultivary. Listy jsou vejčitě kopinaté, zelené, často s tmavým červenohnědým nádechem. Květy jsou asymetrické (trojčený kalich a koruna), v hustém hroznu nebo klasu. Plod je trojboká, krátce trnitá tobolka s mnoha semeny. Dosna kvete v květnu až v říjnu.

Čeleď:
Cannaceae - dosnovité

Původ:
Dosna roste v podmáčených oblastech tropické a subtropické části Severní Ameriky. Místy se vyskytuje v Asii a v Africe, ale vždy jako zplanělá rostlina, která tam byla v minulosti introdukovaná.

Pěstování:
Dosna vyžaduje teplé slunné stanoviště, minerálně bohatou, dobře propustnou půdu, nejlépe kompostovou zeminu s pískem. V době vegetace vyžaduje častou zálivku. Rostliny nejsou mrazuvzdorné, na zimu je ukládáme do suchých místností v písku nebo v mírně vlhké rašelině. Během zimního období je prohlížíme, jestli nejsou napadeny plísní. Zjara je předpěstujeme v květináči a vysazujeme v polovině května.

Hnojení:
Dosny hnojíme kompostem, rohovinou nebo kostní moučkou nebo starým koňským hnojem. Pak jsou rostliny dobře vyvinuté a bohatě kvetou.

Použití:
Dosny dobře vyniknou vysazené ve skupinách na trvalkových záhonech, používají se také v parkových úpravách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.