Vyhledávání
      

Devětsil zvrhlý (Petasites hybridus)

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 40.0 cm do 100.0 cm
Doba květu: 
Březen, Duben, Květen
Doba sběru: 
Březen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená, šedozelená
Tvar květu: 
hrozen, lata
Tvary listů: 
zubaté, srdčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list, stonek
Použití: 
osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, vlhko, kamenité půdy

Fotogalerie (12 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Vytrvalá bylina se silným oddenkem, který na jaře vyhání jednoduché, šupinaté stvoly, ukončené bohatým hroznem květů nebo latou. Květní úbory jsou růžové nebo bělavé s bledorůžovým nádechem. V době květu je devětsil 40 cm vysoký, v době vytváření plodu až jeden metr.

Listy tvoří bohatou přízemní růžici. Jsou okrouhle nebo tříhranně srdčité, měkce chobotnatě zubaté, na rubu nejdřív šedoplstnaté, později olysalé. Plod je opatřen špinavě bílým chmýřím. Devětsil nepříjemně páchne. Kvete od března do května.

Čeleď:
Asteraceae (hvězdnicovité)

Výskyt:
Devětsil je rozšířen v Evropě, u nás roste na březích řek a potoků, ve vlhkých lesích, většinou pospolitě, od nížina do horského pásma.

Sběr a úprava:
Oddenek sbíráme brzy na jaře, omyjeme a usušíme ve stínu. Při umělém sušení nesmí teplota překročit 40 stupňů. Má nepříjemný pach a nahořkle aromatickou chuť.

Účinné látky a působení:
Obsahuje hlavně silici, hořčinu, slizové látky a třísloviny, petasin, kyselinu angelikovou, isopetasol, insulin a sirné sloučeniny. Devětsil působí spasmolyticky, oddenek se používal k utišení kašle.

Použití:
Bylina se používá jako spazmolytikum v nálevu při dráždivém kašli, křečích hladkého svalstva, při dysurických obtížích. Může se smíchat s medem, s vínem, nebo s ovesnými vločkami. Zevně se používá na křečové žíly, hemeroidy a špatně se hojící rány.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.