Vyhledávání
      

Cistanche žlutá (Cistanche phelypaea)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 100.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
žlutozelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
zubaté, kopinaté
Typy listů: 
listnaté
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, teplomilná, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Cistanche žlutá je statná, vytrvalá, nezelená parazitická rostlina vysoká 20 -100cm. Lodyhy jsou na bázi zduřelé, mohutné, přímé, nevětvené, hluboce brázdité, za květu voskově žluté. Listy jsou střídavé, šupinovité, kopinaté, na okrajích zubaté, asi 2cm dlouhé, brzy hnědnoucí. Květenství je klasovité, 10 -20cm dlouhé, husté. Květy jsou téměř pravidelné, pětičetné, kalich je zvonkovitý, 13 -18cm dlouhý, ušty tupé. Koruna je z prohnuté trubkovité báze široce rozevřená, 3 -6cm dlouhá, žlutá, cípy jsou tupé, ohrnuté. Tyčinky jsou čtyři, rostou z korunní trubky, prašníky jsou chlupaté. Plod je tobolka. Rostlina kvete od dubna do května.
Mnohem vzácněji se v Africe vyskytuje Cistanche fialová (Cistanche violacea). ta je menší, asi 20 -50cm vysoká, květy má světle fialové. Parazituje na duzích rodu Tamarix a Limoniastrum.

Čeleď:
Orobanchaceae - zázvorovité

Výskyt:
Cistanche roste v Portugalsku, Španělsku, v Řecku, Turecku, Arábii, severní Africe až na Saharu, na Kanárských ostrovech. Najdeme ji na písčitých dunách. Cizopasí na kořenech dřevin čeledi Chenopodiaceae (merlíkovité), někdy ve velké vzdálenosti od nadzemních částí hostitelů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.