Vyhledávání
      

Čilimník rozložený (Cytisus decumbens)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 20.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, mrazuvzdorná, písčité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Čilimníky jsou listnaté opadavé nebo stálezelené dřeviny různé velikosti, od docela nízkých plazivých keříků až po keře vysoké 1 -2cm. Mají trojčetné nebo celistvé listy a květy v koncových hroznech nebo ve svazečcích. Květy jsou motýlokvěté, typické pro čeleď Fabaceae. Mají velký horní plátek, tzv. pavézu, a po stranách dva úzké, podlouhlé plátky, tzv. křídla. Dva dolní plátky jsou malé, srostlé a nazývají se člunek. Dozrávají v plochý několikasemenný lusk.
Rod Cytisus zahrnuje asi 50 druhů rostoucích v Evropě na suchých stanovištích.
Čilimník rozložený je nízký, plazivý, vysoký 10 -20m. Rychle se rozrůstá do šíře. Má tenké dlouhé poléhavé větve, porostlé drobnými, po obou stranách chlupatými listy, v květnu až červnu vykvétá velkými zlatožlutými květy.
Cytisus x praecox je větší keř, až 2m vysoký i široký. Má lehce ohnuté tenké větve. Kvete v dubnu světle žlutými vonnými květy. Je vhodný do velké skalky.
Cytisus scoparius je 50 -150cm vysoký keř s drobnými trojčetnými, brzy opadavými listy na zelených hranatých větvích. Kvete v květnu a červnu. Má několik pěkných kultivarů, které jsou choulostivější než druh.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Původ:
Čilimník rozložený pochází z Evropy.

Pěstování:
Čilimníky dobře rostou v normální zahradní písčité zemi na slunci, kde také nejlépe kvetou. Většinou jsou zimovzdorné. Některé krásné kultivary s květy různých barev (i s dvoubarevnými) ale vyžadují chráněné stanoviště a zimní kryt aspoň na kořeny. Pokud přece jen namrznou, na jaře zase obrazí. Čilimníky můžeme bez obav krátit.

Množení:
Botanické druhy se snadno množí semeny, kultivary měkkými řízky, které řežeme ihned po odkvětu. Plazivé druhy množíme nejčastěji zahřížením větvičky.

Použití:
Čilimník rozložený můžeme použít do větší skalky, na vrchol velkého kamene nebo do suché zídky, kde jeho převislé větve vytvoří v době květu žlutý vodopád.
Druh Cytisus scoparius vysazujeme do propustné písčité země na slunce, do velké skalky nebo jako solitéru.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.