Vyhledávání
      

Chudina vždyzelená (Draba aizoides)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 10.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
celokrajné, čárkovité
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
nádoby, skalky
Náročnost: 
slunce, sucho, chudé půdy, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Draba zahrnuje 270 -360 druhů rostoucích především v horách Evropy, Ameriky, Asie, severní Afriky a v polárních oblastech. Často rostou až k hranici sněhu. Jsou to jednoleté, dvouleté i vytrvalé rostliny, lysé nebo chlupaté, většinou nízké skalničky. Jsou mezi nimi i druhy vysoké, drobnokvěté, málo ozdobné, do skalek nevhodné. Listy mají jednoduché celokrajné nebo mělce zubaté, někdy brvité v přízemních růžicích, které vytvářejí husté pevné nebo volnější polštáře až koberce. Lodyhy jsou listnaté nebo bezlisté. Květy jsou převážně žluté, ale také bílé, zřídka růžové nebo fialové, tvořené vždy čtyřmi korunními, někdy mělce vykrojenými plátky a čtyřmi lístky kališními, jak je typické pro všechny druhy čeledi Brassicaceae. Květenství je hustý hrozen, který se po odkvětu prodlužuje, plod je šešulka s různě dlouhou čnělkou.
Chudina vždyzelená je hustě trsnatá, roste v alpínském stupni evropských hor, zejména vápencových. Má přízemní růžice z tuhých, čárkovitých, na okraji štětinatě brvitých listů. Stvol je lysý, 5 -10cm vysoký na konci s hroznem 4 -18 zlatožlutých květů. Korunní plátky jsou mírně vykrojené, šešulky vejčitě podlouhlé, čnělka 1,5 -4mm dlouhá. Kvete v dubnu až červnu.
Do pevných polštářků se rozrůstá Draba alpina. Její listy jsou elipticky kopinaté s rozvětvenými chlupy, lodyha je bezlistá, hustě chlupatá. Hrozen má 4 -10 květů, šešulka je vejčitá a čnělka 0,5 -0,7mm dlouhá. Kvete v červnu a červenci.
Nejmenší mezi chudinami je Draba bryoides var. imbricata. Je vysoká 2 -3cm, listové růžice měří pouze 2 -3mm v průměru a vytvářejí stěsnaný polštářek. Na konci tenkých bezlistých lodyh vykvétají v dubnu a květnu 2 -4 poměrně velké žluté květy. Je to choulostivá rostlina.
Kříženec Draba x suendetmannii je nenáročný, v dubnu a květnu bohatě kvete velkými bílými květy.

Čeleď:
Brassiaceae - brukvovité

Původ:
Chudina vždyzelená pochází z evropských hor, zejména vápencových, Draba alpina je původem z Grónska a Aljašky, Draba bryoides var. imbricata pochází ze skal Kavkazu a Turecka.

Pěstování:
Chudiny vyžadují chudou štěrkovou půdu s dobrou drenáží a slunce. Nesnášejí stálé vlhko, proto jim vyhovují štěrbiny mezi kameny. Pokud mají takovéto podmínky, nejsou s jejich pěstováním žádné potíže. Draba x suendermannii je malý a vhodný do docela malých skalek a mís. Draba aplina je vhodná i do nejmenších skalek, koryt a keramických mís.

Množení:
Chudiny množíme snadno semeny nebo dělením trsů po odkvětu, ale také řízky v srpnu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.