Zpět na seznam

Chrpina luční

Jacea vulgaris

Foto: Chrpina luční
Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny červená
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, poloopadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Popis

Chrpina luční je vytrvalá bylina. V úboru se vyvíjí asi 20 nažek. Jsou zploštělé, v obrysu podlouhlé, na vrcholu bez chmýru se zbytkem čnělky, kolem něhož se táhne prstencovitý val. Na bazální straně nažky je v prohlubni oválný pupek plodní, v němž je malé masíčko. Oplodí je lysé nebo olysalé, podélně brázdité, slabě až středně lesklé. Barva oplodí je špinavě bílá, někdy se světle hnědými pruhy. Délka plodů je asi 3,2mm a šířka 1,5mm. Nažky bývají napadány larvami hmyzu.

Květy jsou sestaveny do úborů. Jsou růžově červené.

Klíční listy mají čepele oválné, v dolní třetině zúžené a plynule přecházejí v plochý řapík, jejich délka je 10 -13mm. První listy jsou střídavé a vyrůstají v přízemní růžici. Jejich čepele mají vejčitý tvar a jsou zašpičatělé a naspodu zúžené ve zřetelný, plochý řapík v délce třetiny až poloviny čepele, přisedající pochvovitě rozšířenou bází. Od třetího listu se na okraji dolní poloviny čepele vytvářejí nepravidelné zuby. Čepele jsou 13 -20mm dlouhé, později delší, s výraznou žilnatinou, jsou dlouze chlupaté, zejména na líci. Podlouhlost a chlupatost čepelí je u různých plemen různá.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Druh roste na rozkvetlých loukách, na mezích, v příkopech nebo na pastvinách. Je to druh velmi proměnlivý. V poli se vyskytuje omezeně ve víceletých pícninách.

Množení:
Rostlina se množí převážně generativně, v menší míře vegetativně rozrůstáním rozvětvené kořenové hlavy a vytvářením bohatých trsů vedlejších stonků.


Použití:
Jako luční rostlina nepatří Chopina mezi příliš cenné druhy pro tuhé stonky, které zejména v usušeném seně ještě zhrubnou. Svým trsnatým růstem může potlačovat jiné, cennější druhy. Má určitý význam jako rostlina medonosná.
Nové fotografie rostlin