Vyhledávání
      

chrpina luční (Jacea vulgaris )

 

Trvalky > 

Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, poloopadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Chrpina luční je vytrvalá bylina. V úboru se vyvíjí asi 20 nažek. Jsou zploštělé, v obrysu podlouhlé, na vrcholu bez chmýru se zbytkem čnělky, kolem něhož se táhne prstencovitý val. Na bazální straně nažky je v prohlubni oválný pupek plodní, v němž je malé masíčko. Oplodí je lysé nebo olysalé, podélně brázdité, slabě až středně lesklé. Barva oplodí je špinavě bílá, někdy se světle hnědými pruhy. Délka plodů je asi 3,2mm a šířka 1,5mm. Nažky bývají napadány larvami hmyzu.

Květy jsou sestaveny do úborů. Jsou růžově červené.

Klíční listy mají čepele oválné, v dolní třetině zúžené a plynule přecházejí v plochý řapík, jejich délka je 10 -13mm. První listy jsou střídavé a vyrůstají v přízemní růžici. Jejich čepele mají vejčitý tvar a jsou zašpičatělé a naspodu zúžené ve zřetelný, plochý řapík v délce třetiny až poloviny čepele, přisedající pochvovitě rozšířenou bází. Od třetího listu se na okraji dolní poloviny čepele vytvářejí nepravidelné zuby. Čepele jsou 13 -20mm dlouhé, později delší, s výraznou žilnatinou, jsou dlouze chlupaté, zejména na líci. Podlouhlost a chlupatost čepelí je u různých plemen různá.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Druh roste na rozkvetlých loukách, na mezích, v příkopech nebo na pastvinách. Je to druh velmi proměnlivý. V poli se vyskytuje omezeně ve víceletých pícninách.

Množení:
Rostlina se množí převážně generativně, v menší míře vegetativně rozrůstáním rozvětvené kořenové hlavy a vytvářením bohatých trsů vedlejších stonků.


Použití:
Jako luční rostlina nepatří Chopina mezi příliš cenné druhy pro tuhé stonky, které zejména v usušeném seně ještě zhrubnou. Svým trsnatým růstem může potlačovat jiné, cennější druhy. Má určitý význam jako rostlina medonosná.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.