Vyhledávání
      

chrastavec polní (Knautia arvensis)

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 1.5 m
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
modrá, fialová
Barva olistění: 
šedozelená
Tvary listů: 
kopinaté, peřenosečné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, sucho, hlinitopísčité půdy, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Chrastavec polní je vytrvalá bylina se silným kůlovitým kořenem a větevnatým oddenkem, ze kterého vyrůstá květní lodyha a po straně růžice přízemních listů, z nich vyroste další rok další květní lodyha a po straně nová přízemní růžice listů. Lodyha je vzpřímená, 30 -150cm vysoká, v době květu se zlatožlutými přízemními listy, oblá až trochu rýhovaná, jednoduchá nebo rozvětvená, dole porostlá zpět namířenými stětinami, nahoře lysá.

Listy jsou šedozelené, matné, v obrysu široce obkopinaté, přízemní někdy nedělené, lodyžní většinou lyrovitě nebo peřeně dělené až peřenosečné s úkrojky kopinatými, téměř lysé až chlupaté.

Drobné kvítky skládají mnohokvěté, 2 -4cm v průměru měřící strbouly na dlouhých, chlupatých a někdy žláznatých stopkách. Strbouly složené z oboupohlavných kvítků měří 3 -4cm v průměru a tvoří je 85 -100 kvítků, strbouly složené z kvítků samičích jsou menší, 1,5 -2cm v průměru a skládá je jen 56 -60 kvítků. Zákrov strboulů je složen z více řad vejčitě kopinatých a chlupatých listenů a lůžko strboulů je chlupaté, bez listenů. Jednotlivé kvítky mají kalich složený z 8 pérových štětin a čtyřcípou korunu, která je modrá, někdy růžově fialová. Okrajové květy mají větší korunu. Spodní semeník je složený ze dvou plodolistů, mění se za plodu v nažku 5 -6mm dlouhou a štětinatě chlupatou.

Rostlina kvete od května do září.

Čeleď:
Dipsacaceae - štětkovité

Výskyt:
Chrastavec polní roste na sušších loukách, na výslunných a travnatých místech, na pastvinách a na úhorech, podle cest i na kamenitých stráních, z nížiny až do subalpínského pásma, téměř v celé Evropě.

Použití:
Listy této rostliny se dříve používaly v lidovém lékařství.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.