Vyhledávání
      

Česnek zlatý (Allium moly)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 25.0 cm do 30.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
modrozelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby, podrostová dřevina
Náročnost: 
slunce, polostín, mrazuvzdorná, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Linné použil jméno Allium pro celý rod česnek, který zahrnuje asi 300 druhů většinou mrazuvzdorných cibulovin. Většina druhů má vzpřímené, 20 -40 cm dlouhé květní stvoly, zakončené plochým nebo kulovitým okolíkem s mnoha drobnými trojlaločnými květy. Okolík je před rozkvětem uzavřen v blanitém toulci. Květy mají nejrůznější barvy a velikosti, od modré přes purpurovou, červenofialovou až žlutou a bílou. Většinou jsou to trsnaté rostliny, které mají cibule různých tvarů a velikostí. Listy jsou čárkovité až kopinaté nebo trubkovité a duté. Slabě blanitá tobolka ukrývá černá kulovitá, hranatá nebo plochá semena. Většina druhů má výrazný česnekový zápach, zejména při poškození tkání.
Některé druhy patří k užitkovým rostlinám (pórek, cibule, pažitka, šalotka, česnek) a jako zahradní okrasné rostliny nebyly ještě v 16. a 17. století v zahradnických knihách vůbec zmiňovány. V poslední době se téměř 200 druhů stále více uplatňuje v okrasném zahradnictví pro své ozdobné květy a elegantní vzrůst.
Mezi nejznámější patří česnek zlatý (Allium moly), který se v zahradách pěstuje od 16. století. K žlutě kvetoucím česnekům patří česnek žlutý (Allium flavum), který má na rozdíl od česneku zlatého vyšší stvol, zakončený řídkým okolíkem se zvonkovitými květy na dlouhých nitkách.
Cibule česneku zlatého je drobnější, téměř kulatá a bílá. Listy mají modrozelenou barvu, jsou široce kopinaté, na bázi pochvovité, vzpřímené. Květy jsou zlatožluté se zeleným středním žebrem na vnější straně okvětních lístků. Plody jsou blanité tobolky s černými semeny. Tento česnek vykvétá v květnu až červnu, je mrazuvzdorný, vysoký 25 -30cm.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Všech 300 druhů česneku je rozšířeno v Evropě, Asii, severní Africe a Severní Americe. Česnek zlatý pochází ze Španělska, kde roste ve velkém množství zejména v Pyrenejích. Česnek žlutý roste na Balkáně, v Alpách i na Kavkaze.

Množení:
Česnek zlatý se velice rychle množí, i samovýsevem.

Použití:
Česnek zlatý se hodí pro zplanění v trávnících nebo v polostínu dřevin.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.