Vyhledávání
      

černýš luční (Melampyrum pratense)

Letničky > 

Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
kopinaté, čárkovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Černýš luční je poloparazitickým druhem. Je to jednoletá bylina jejímž plodem je jednopouzdrá tobolka, pukající v břišním švu. Má elipsoidní tvar, na vrcholu je protažená v zobánek. Puká ještě v zeleném stavu a sesycháním chlopní jsou z ní semena rychle vypuzována. Oplodí je lysé, svraštělé, šedohnědé. Vytrvávající kalich sahá asi do poloviny plodu, je krátce brvitý. Plody jsou dlouhé asi 8 mm, široké asi 6 mm, obsahují dvě semena. Asi po dvaceti jsou sestaveny do hroznovitých plodenství.

Semena jsou úzce vejcovitá. Na bázi v místě pupku mají bílé, asi 2 mm dlouhé masíčko. Osemení je hladké, slabě až středně lesklé, světle hnědé. Masíčko záhy po vysemenění zasychá a tmavne. Semena jsou 5 mm dlouhá a 2,2 mm široká.

Klíční listy jsou podlouhlé, 10 - 12 mm dlouhé, na konci zaokrouhlené, naspodu klínovitě zúžené v krátký řapík, lysé. První listy jsou kopinaté, první pár je až čárkovitě kopinatý. Listy jsou na konci špičaté, naspodu klínovitě zúžené v řapík nebo ztenčené, mají zřetelnější střední žilku, jsou krátce pýřité. Listy jsou dlouhé asi 20 - 30 mm, první pár je o něco kratší.

Poloparazitický druh má sice zeleň listovou a je schopen asimilace, přesto ale příležitostně čerpá přísavkami na kořenech živiny z jiných druhů, rostoucích s ním ve společenstvu.

Čeleď:
Scrophulariaceae – krtičníkovité

Výskyt:
Je to proměnlivý druh, roste od nížin do hor ve světlých lesích, v křovinách a na lesních loukách a okrajích. Rostliny po usušení rychle černají.

Množení:
Druh se množí generativně semeny, která zrají od srpna do podzimu, brzy ztrácejí klíčivost.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.