Vyhledávání
      

Černucha damašská (Nigella damascena)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 40.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá, modrá, fialová, bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
čárkovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Černucha damašská má tobolky zvláštního tvaru. Jsou obklopené přeslenem niťovitých, mnohonásobně členěných listenů. Tím se pyšní především černucha damašská, jeden z asi 20 druhů rodu Nigella, rozšířeného ve Středozemí a v západní a Střední Asii.
Další druh černucha setá (Nigella sativa), tzv. černý kmín, pěstovaný už starými Asyřany v Mezopotámii a užívaná v potravinářství, upadá v zapomnění.
V současné době se často pěstuje kultivar ´Miss Jekyll´ s tmavomodrými květy na bohatě větvených, asi 50cm dlouhých vysokých lodyhách. Kultivar ´Persian Jewels´ je plnokvětý s květy různých barev, od bílé po tmavě fialovou. ´Transformer´ má květy žluté a tobolky zvláštního nafouklého tvaru. Zajímavý tvar tobolky mají i modrokvěté černuchy španělské.
Černucha damašská má 20 -40cm vysoké, vzpřímené, řídce větvené lodyhy, a listy 2 -3krát členěnými v čárkovité až niťovité úkrojky. Květy vyrůstají jednotlivě, okvětní lístky jsou široce vejčité, modré nebo bílé, nektariové lístky jsou dvoupyské. Květy kultivarů bývají často plnokvěté. Kvete od konce června do poloviny srpna.

Čeleď:
Hellaboraceae - čemeřicovité

Původ:
Černucha damašská pochází ze Středozemí.

Pěstování:
Černucha snese jakoukoli půdu i polohu, jen vlhko a deštivé počasí jí ničí. Semena se vysévají v březnu a v dubnu, nejlépe přímo na záhon po špetkách, na vzdálenost 20cm. Vzejdou po 14 - 20 dnech.

Množení:
Černucha se množí semeny.

Použití:
Černucha damašská je nejen krásná záhonová letnička, ozdobná za květu a zejména za plodu, ale především k řezu a k sušení. Sušené lodyhy s nafouklými tobolkami vydrží značně dlouho.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.