Vyhledávání
      

Čechrava zahradní (Astilbe x arendsii)

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 60.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
červená, bílá, růžová, narůžovělá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, kyselé půdy, propustné půdy, humózní půdy

Fotogalerie (8 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Čechravy jsou vyslanci dálněvýchodní květeny v evropských zahradách, přestože stavba květenství a celkový vzhled nejsou pro Evropu příliš exotické. Vzhledem připomínají tužebníky nebo udatnu lesní. Jejich rodové jméno Astilbe má řecký původ má řecký původ a znamená nezářící, tedy matný.
Z asi 30 druhů čechrav se v zahradách pěstují především japonské, čínské a korejské druhy a hlavně jejich kříženci, sdružení v hybridogenní druh Astilbe x arendsii - čechrava zahradní. U čechrav převažují znaky druhů Astilbe astilboides a Astilbe davidii. Vysoké jsou kolem 60cm a mají vzpřímené, robustní laty. Na rozdíl od jiných čechrav snášejí i slunečnou polohu. Kultivary jsou bělokvěté (např. ´Diamant´), karmínově červené (´Cattleya´), rudé s bronzovými listy (´Fanal´), sytě růžové (´Else Schluck´) a další.
Menší, někdy až kobercovitý vzrůst mají čechravy čínské (Astilbe chinensis) a to zejména jejich kultivar ´Pumila´. Z vysokých druhů se pěstuje čechrava Thunbergova (Astilbe thunbergii), která má řídká květenství s převislými konci.
Čechravy jsou vytrvalé rostliny, zvolna se rozrůstající z polodřevnatých kořenů do širokých trsů nebo polykormonů. Mají přízemní, dlouze řapíkaté, 2 -3krát trojčetné listy a květonosné lodyhy nesoucí koncové mnohokvěté , rozvětvené a vzdušné květenství, z dálky připomínající pouťovou cukrovou vatu nebo jemnou krajku. Květy jsou pětičetné, korunní lístky čárkovité. Pokud chybějí, nahrazují je svou barevností tyčinky, kališní lístky a pestíky. Plod je tobolka.

Čeleď:
Saxifragaceae - lomikamenovité

Původ:
Čechravy pocházejí z Číny, Japonska a Koreje.

Pěstování:
Většina druhů a kultivarů vyžaduje aspoň částečný toulavý stín nebo polostín. Pokud jsou vysazeny na osluněném místě, je třeba je vydatně zalévat. Vyhovují jim humózní až rašelinné půdy s kyselou reakcí, někdy i jen čistá vláknitá rašelina.

Množení:
Čechravy se množí dělením trsů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.