Vyhledávání
      

Čarovník alpský (Circaea alpina)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 20.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
chocholík
Tvary listů: 
srdčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, teplomilná, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Čarovník alpský je vytrvalá, 5 -20cm vysoká rostlina s vystoupavou, hranatou, jen nahoře pýřitou lodyhou. Listy jsou stejně dlouhé jako široké, na bázi hluboce srdčité, na líci lesklé, na rubu lysé. Květenství je chocholičnaté, po odkvětu se prodlužuje. Květy jsou bílé, blizna hlavatá, nažka jednosemenná, semeníky jsou před rozkvětem a za květu téměř lysé. Rostlina kvete od června do července.
Na Šumavě roste také příbuzný čarovník pařížský (Circaea lutetiana), který se je vyšší, má odstále chlupatou lodyhu a hustě háčkovitě chlupaté semeníky. Také čarovník prostřední (Circaea xintermedia) má háčkovité chlupaté semeníky, ale nemá odstále chlupatou lodyhu a jedno z pouzder plodu bývá nedokonale vyvinuté. Je to hybridogenní druh se stejnými ekologickými nároky jako má čarovník alpský.

Výskyt:
Čarovník alpský roste v lesních údolích, podél potoků a cest, na prameništích a v suťových lesích. Vyžaduje vytrvale vlhké půdy, bohaté na humus a živiny. Často roste na zastíněných vlhkých balvanech nebo v trouchnivějícím dřevě.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.