Vyhledávání
      

Břinek roční (Lonas annua)

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 40.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
peřenosečné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (2 fotek):
     Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Břinek roční je jediný druh svého rodu. V zahradách se pěstuje od 17. století. Díky zvýšenému zájmu o suché rostliny se stává velmi oblíbeným. Jeho vědecké jméno je nejasného původu, možní je to jen slovní hříčka, možná je odvozeno z jakéhosi domorodého názvu z Alžírska. Ve starých katalozích se břinek může vyskytovat i pod názvem Athanasia annua. V současné době je oblíbená kultivar ´Zlatožlutý´, jehož jméno skutečně odpovídá zbarvení květů.

Břínek roční je vzpřímeně rostoucí, asi 40cm vysoká bylina s nápadně členěnými, hluboce peřenodílnými listy na nepříliš pevných vzpřímených nebo vystoupavých lodyhách. Úbory mají vzhled malých slaměnek. V každém složeném vrcholičnatém květenství je více úborů, někdy až 30. Kvete od července do zámrazů, pokud v deštivém období nepolehne.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Břinek pochází z jihozápadního Středomoří, zejména z Alžírska a severozápadní Afriky. Ojediněle se vyskytoval i na Sicílii.

Pěstování:
Nažky se vysévají v březnu až dubnu do pařeniště nebo do skleníku při teplotě 15 -18°C. Klíčí asi 10 dní a potom malé rostlinky přepícháme. Po asi dvou měsících se koncem května vysazují na záhon ve sponu 20 -30cm. Příliš řídce vysázené rostliny nevypadají na záhoně pěkně.

Množení:
Břinek se množí semeny.

Použití:
Břinek se pěstuje v zahradách především k řezu, jako doplněk čerstvých i sušených vazeb. K řezu se může vysadit do obvyklého zásobního záhonu, nebo dokonce i do užitkové části zahrady, třeba mezi zeleninu. Je možné ho použít i ke zpestření letních záhonů pro sytou, teplou žluť jeho úborů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.