Vyhledávání
      

Boubelka oranžová (Alstroemeria aurantiaca)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 60.0 cm do 90.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
oranžová
Barva olistění: 
zelená, šedozelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
řapíkaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby, střešní zahrady
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rostlina je pojmenována podle švédského botanika Clasa Alstromera. Rod zahrnuje 60 druhů. Jsou to vytrvalé vyšší rostliny, s dužnatými kořeny, připomínajícími chřest. Lodyhy jsou olistěné, nesou mnohokvětý okolík trychtýřovitých, oranžových nebo červených, žlutých i bílých květů s nápadnou kresbou.
Existuje mnoho variet a kultivarů s různými barvami. Rostlina byla předmětem intenzivního šlechtění. Kultivary je ale možné pěstovat pouze jako skleníkové rostliny. Venku na teplých chráněných místech nebo v nádobách se daří pouze několika druhům, např. Alstroemeria aurentiaca s oranžovými květy, Alstroemeria haemantha s červenými květy se zelenými pruhy, Alstroemeria pulchella s červenými květy se zelenými špičkami a hnědými skvrnami a Alstroemeria versicolor, která je otužilá a má květy bílé, růžové, žluté nebo oranžové.
Boubelka oranžová kvete do dvou až tří let po výsadbě a tvoří brzo velký trs, do kterého nemusíme zasahovat. Oddenky jsou hlíznaté s křehkými dužnatými kořeny. 7 -10 listů je dlouhých, krátce řapíkatých, na rubu šedozelených. 10 -30 trychtýřovitých oranžových květů má uvnitř purpurové skvrny. Plod je vejčitá tobolka. Rostlina je vysoká 60 -90cm. Kvete od června do září. Je mrazuvzdorná.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Boubelka oranžová je původem ze Střední a Jižní Ameriky.

Pěstování:
Boubelka se vysazuje do volné půdy na jaře 20 -30cm hluboko, na vrstvu hrubého písku. I když je to rostlina mrazuvzdorná, zimní ochrana před vlhkem je nezbytná.

Přesazování:
Rostliny přesazujeme jen jednou za 6 -8 let. Častější přesazování může poškodit oddenky, které jsou velmi křehké. Pokud nechceme množit, musíme dát pozor na poškození dužnatých kořenů.

Množení:
Množíme dělením velkých trsů. Semena můžeme vysévat v březnu a v dubnu, během měsíce vyklíčí a příští rok je přepícháme na stanoviště.

Použití:
Boubelky používáme na záhony, k dekoraci terasy, schodiště a verandy, jsou velmi vhodné k řezu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.