Vyhledávání
      

Bolševník Mantegazziho (Heracleum mantegazzianum)

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 3.0 m
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
peřenosečné
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, sucho, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Sadovnické hodnoty tohoto bolševníku jsou nesporné. Do střední a západní Evropy se dostal v období romantismu, kdy po dlouhé době pravidelných zahradních úprav převážila móda přírodně krajinářských parků, které co nejvíce napodobovaly přírodu. V té době také vrcholila poslední velká vlna introdukce amerických a asijských rostlin do Evropy. Zároveň s dřevinami se v evropských zahradách a parcích objevily mohutné byliny, jako jsou Rodgersia podophylla nebo Petiphyllum peltatum a další - mezi nimi i kavkazské bolševníky Heracleum pubescens, Heracleum villosum a Heracleum mantegazzianum, byliny až 3m vysoké, lišící se jen v nepatrných morfologických detailech.
Bolševník Mantegazziho je nazvaný podle italského etnografa Paola Mantegazziho. Poprvé byl vyset v Ženevě v roce 1893. Již více než sto let se tedy vyskytuje ve střední a západní Evropě. Jeho okoličnatá květenství dosahují v průměru 40 -50cm. Stal se ale pro svůj dynamický růst, invazní potenci a obsahové fotosenzibilizující látky, vyvolávající u citlivých osob těžké kožní alergie, kontroverzní rostlinou.
Tento bolševník je vysoká statná bylina. Její hrubě drsná, chlupatá lodyha doroste každoročně do výšky 2 -3m. Listy jsou peřenoklané až peřenosečné, 1m dlouhé. Velmi nápadná jsou okoličnatí květenství složená z tisíců drobných bílých květů. Kvete v červenci a v srpnu. Plodem jsou nažky.

Čeleď:
Apiaceae - miříkovité

Pěstování:
Pěstovat bolševník je velmi snadné, protože je to vitální rostlina. Délka života jedné rostliny je od 2 - 3 let až po rostliny mnohaleté.

Množení:
Bolševník se množí výhradně semeny, a to až příliš spontánně samovýsevem.

Použití:
Bolševník se vysazuje do zahrad pro jeho vzhled a celkovou stavbu. Do jisté míry vyvolává zdání moderní plastiky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.