Vyhledávání
      

bika lesní (Luzula sylvatica )

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 25.0 cm do 45.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
hnědá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, mrazuvzdorná, kyselé půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Boka lesní je ze zahradnického hlediska nejdůležitější druh rodu Luzula. Tvoří krátce výběžkaté oddenky, kterými se rozrůstá a dobře kryje půdu. Staré odumřelé listy na přízemním oddenku drží.

Listy jsou stálezelené, až 3cm široké a 40 dlouhé, na okraji řídce brvité, tvoří asi 25cm vysoké trsy, začínají rašit začátkem dubna. Kvete od konce dubna do května. V květu je vysoká 40 -45cm.

Květy jsou kaštanově hnědé, nepříliš výrazné, sestavené ve velkém a řídkém kruželu. Vydrží na rostlině dlouho po odkvětu. Rostliny jsou dlouhověké.

Kultivar ´Farnfreund´ má asi 15cm vysoké trsy jemných a úzkých listů, kvete od dubna do května, květy dorůstají výšky 30cm.

´Marginata´ je velmi cenný kultivar s tmavě zelenými, lesklými a hladkými listy, s velmi úzkým proužkem na okraji, je vysoký 20 -30cm, roste pomalu, dobře snáší přechodné slunce. Kvete v květnu a červnu.

´Wintergold´ tvoří vzpřímené a vzrůstné trsy vysoké 30 -40cm. Poměrně široké a dlouhé listy jsou hlavně koncem zimy a na jaře intenzivně zelenožluté až svítivě žluté, během vegetace se zbarvení ztrácí a jsou jen žlutozelené. Je to velmi pěkný kultivar zvláště v zimě.

Čeleď:
Juncaceae – sítinovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje ve vlhčích horských lesích po celé Evropě.

Pěstování:
Druh vyžaduje kyselé a humózní půdy, celoročně vlhké, polostín a stín. Pokud jsou rostliny vystaveny zimnímu slunci nebo mají příliš suché stanoviště, zasychají jim špičky listů a porost je nevzhledný. Na dobrém stanovišti, vydrží bez rozsazování 6 -10 let. Je mrazuvzdorná. V zimě ji okusují zajíci.

Množení:
Druh se množí výsevem semen, kultivary pouze dělením trsů na jaře. U kultivarů je důležité ostříhat odkvetlá květenství, aby se rostliny sami nepřesévaly.

Použití:
Rostlinu vysazujeme jako pokryvnou do přírodních partií ve všech skupinách do podrostu listnatých i jehličnatých stromů nebo stálezelených keřů, společně se stínomilnými trvalkami podobných nároků.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.