Zpět na seznam

Begonie ozdobné listem

Begonia-hybridy

Detail
Kategorie Pokojové rostliny
Barvy listů červená, zelená
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny polostín, teplomilná
Použití rostliny nádoby, závěsné nádoby
Popis

Begonie jsou svým tvarem i barvou krásným doplňkem interiérů. Na rozdíl od begonií ozdobných květem dominují u této skupiny většinou velmi staré odrůdy nebo původní druhy.

Jedny z nejkrásnějších begonií jsou Begonia rex – hybridy.Mají velké nesouměrné listy s kovově lesklou kresbou na zeleném, červeném nebo téměř černém podkladě. Květy nemají význam, ale např. Begonia masoniana ‘Iron Cross‘ jsou pěkným doplňkem, i když světle zelené bublinaté listy s tmavohnědou kresbou jsou dostatečně efektní.

Vedle mnoha dalších druhů a odrůd, vhodných pro pěstování v bytě, existuje celá řada keřovitých begonií. Oproti begoniím ozdobných listem, které mají trsovitý nebo poléhavý vzrůst, rostou keřovité begonie vzpřímeně a mladé výhony někdy lehce převisají. Mnohé druhy mají běžné zelené olistění a nápadná velká květenství, např. Begonia metallica a některé mají navíc i pěkný tvar a zbarvení listů, např. Begonia corallina - hybridy, které mají stříbřitě skvrnité listy dosahující značné výšky, kvetou po celý rok.

Do závěsných nádob můžeme použít nízké převisle rostoucí Begonia limningheana a Begonia glabra.

Begoniím okrasným listem se nejlépe daří ve vlhkém a teplém květinové okně. Starší rostliny postupně odumírají. Keřovité begonie se dožívají vyššího věku, jsou přizpůsobivé a méně náročné. Jejich růst musíme regulovat řezem.

Původ:
Begonie okrasné listem pocházejí z tropických lesů, kde rostou v mírném stínu stromů.

Pěstování:
Begonie ozdobné listem vyžadují světlé až pohostinné, vzdušné stanoviště, bez přímého slunce. Pěstujeme je při pokojové teplotě, která by neměla klesnou pod 16 stupňů. Begonie nasnáší průvan.
Udržujeme stejnoměrnou vlhkost, mezi zálivkami musí substrát proschnout. Zaléváme měkkou odraženou vodou, nerosíme.

Hnojení:
Přihnojujeme v letním období.

Přesazování:
Begonie přesazujeme do širokých, plochých nádob, ve kterých budou mít poléhavé stony dostatek prostoru. Vhodné jsou hotové substráty.

Množení:
Množíme vrcholovými, listovými nebo stonkovými řízky, některé druhy i semeny.

Choroby, škůdci:
Nadměrná vlhkost způsobuje zahnívání rostliny.Listy může popálit slunce, na tmavém místě se špatně vybarvují.
Nové fotografie rostlin