Vyhledávání
      

Astra čínská (Callistephus chinensis)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 40.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
modrá, fialová, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vědecké jméno rodu Callistephus znamená „krásný věnec“ a souvisí s postavením úborů na rozvětvené lodyze. Letní astry patří ke komerčně nejdůležitějším květinám, užívaným jak k řezu, tak k záhonovým výsadbám nebo do truhlíků a v některých zemích, jako například v Německu, jsou velmi oblíbené. Šlechtitelské aktivity jsou čilé a sestavit ucelený přehled současného sortimentu není jednoduché. Je téměř nevyčerpatelný výběr vysokých a polovysokých aster k řezu, ale také řada nízkých záhonových a hrnkových aster. Pro balkóny se nejlépe hodí keříčkovitě rostoucí, nízké, zakrslé kultivary jako: ´Milady´, která je 25 -35cm vysoká, úbory polokulovité v průměru 10 -12cm, připomínající hrnkovou chryzantému. ´Love me´ je 25cm vysoká, má jemně paprsčité úbory. ´Pinocchio´ je 20 -25cm vysoká, má husté, malé, plnokvěté hvězdicovité úbory, ´Comet´ je 25cm vysoká, plnokvětá s 10 - 12cm velkými úbory. Kultivar ´Contrast´ je 20 -25cm vysoký, hustě plnokvětý s dovnitř drápovitě zahnutými korunními lístky. ´Dingi´ je 15cm vysoká, hustě plnokvětá,s 6 -7cm velkými úbory. ´Teisa Star´ je vysoká 40cm, má plnokvěté úbory s výrazně žlutými středy. Kultivar ´Stella´ je 25cm vysoký, má plnokvěté úbory s červenobíle proužkovanými korunními lístky. ´Nebelungs Troll´ je 20cm vysoká, 11cm velké paprsčité úbory. Barva květů přechází i v mnoha tónech z bílé a krémové přes růžovou a šarlatovou k fialové až k modré.
V České republice má pěstování aster stejně významnou tradici jako v Německu. Pro zdejší podmínky byly v Průhonicích v šedesátých letech 20. století vyšlechtěny zvlášť nízké kompaktně rostoucí a bohatě kvetoucí kultivary pod skupinovým názvem „Průhonický trpaslík“. Tyto astry mají kulovitý vzrůst, jsou jen asi 25cm vysoké, mají plné nebo poloplné úbory jednotné stavby, každý asi 4cm velký v barvách bílé, růžové, červené, šarlatové, karmínové a modré. Kvetou od začátku srpna.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Astra čínská pochází ze střední, severní a východní Asie.

Pěstování:
Astry kvetou od července do října. Vyžadují slunné stanoviště, jednotnou zeminu, substrát typu TKS 2, zeminu pro balkónové květiny. Zakoupené nebo předpěstované květiny vysazujeme v nádobách do sponu 20 až 25cm. Za horka vydatně zaléváme, přemokření ale škodí. Odkvětlé úbory odstřihujeme.

Hnojení:
Přihnojujeme jednou týdně.

Množení:
Množíme výsevem v březnu nebo v dubnu.

Použití:
Letní astry jsou nejkrásnější, přecházejí-li samy od sebe z tónu do tónu bez jakýchkoliv sousedních rostlin.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.