Vyhledávání
      

Arisema trojlistá (Arisaema triphyllum)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 30.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená, modrozelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby, podrostová dřevina
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, zimní pokrývka

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod obsahuje asi 100 druhů tvarově velmi zvláštních rostlin. Latinský název je odvozen od slova „aris“ (zdrobnělina od áron) a „sema“ (znamení), protože rostliny připomínají árony. Liší se od nich ale dvoudomým květenstvím a členěním vícelaločných listů. Druhy se velmi liší jak listy, tak květy, barvou toulce i jeho tvarem.
V zahradách se kromě arisemy trojlisté pěstuje také druh Arisaema ringens, která má velmi krátké květní stvoly, je choulostivý. Další druh Arisaema candidissimum naopak velmi dobře snáší přezimování a patří k velmi dekorativním druhům. Má bílý toulec, u některých forem s růžovými a zelenými proužky.
Hlízy arisemy jsou ploché, o průměru 5 -10cm, s drobnými vedlejšími hlízkami. Listy jsou trojlaločné, 30 -90cm dlouhé, na rubu modrozelené. Stvol je dlouhý 10 -30cm, kyjovitý, purpurový nebo bronzový se světlými pruhy. Na konci je ohnutý. Květy jsou dvoudomé, plody svítivě červené bobule. Rostlina je vysoká 20 -30cm, kvete v květnu až červnu.

Čeleď:
Araceae - áronovité

Původ:
Tento rod pochází z mírných subtropických částí Severní Ameriky a Asie. Arisaema ringens pochází z Japonska, Arisaema candidissimum je původem z Číny.

Pěstování:
Arisemy nejsou většinou mrazuvzdorné a je lépe je pěstovat ve skleníku. V době vegetace vyžadují dostatek vlhka a dostatečnou zálivku, čerstvou bohatou listovku. V drsnějších podmínkách ji raději vyjmeme před příchodem mrazů ze země a umístíme ve studeném suchém sklepě. Pokud rostlinu ponecháme venku, musíme jí zajistit dobrý zimní kryt.

Množení:
Arisemy množíme dceřinými hlízkami nebo generativně semeny, která občas dozrávají. Vyséváme v březnu.

Použití:
Pokud nejsou arisemy mrazuvzdorné, pěstujeme je ve sklenících. Některé můžeme umístit na stinných až polostinných stanovištích, kde vynikají vedle kapradin, vyšších keřů a jiných lesních rostlin.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.