Vyhledávání
      

Aloe pravá (Aloe vera)

Trvalky > 

Výška rostliny: 
do 30.0 cm
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
list
Použití: 
nádoby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, teplomilná, písčité půdy, chudé půdy

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Aloe je víceletá, stálezelená rostlina, citlivá na chlad. Dorůstá do výšky 30cm.
V medicíně se aloe pravá používá už více než 2000 let. Dnes je ve velkém pěstována ke komerčním účelům v Karibské oblasti, kam se dostala před 400 lety.

V mírných podnebných pásmech se aloe pěstuje jako pokojová rostlina. Snese totiž velké horko, ale nesnáší mráz a teploty pod 5 stupňů.

Aloe pravá roste ve skupinách. V létě vykvétá žlutými květy. Listy má silné, dužnaté a na konci zašpičatělé, bledě zelené, často bíle skvrnité, s drobnými ostny na okrajích. Dužina obsahuje chladivý gel. Aloe má krátký stvol, ze kterého vyrůstají listy a později květenství.

Kořeny jsou světle hnědé, vláknité a velmi silné, protože aloe roste na chudých půdách.

Čeleď:
liliovité

Původ:
Aloe vera pochází z tropické Afriky.

Použití:
Hořká šťáva z některých druhů aloe se užívá vnitřně jako silné projímadlo. Léky, které jsou z ní vyrobeny, jsou v některých zemích k dostání pouze v lékárnách. Šťáva z aloe vera, kterou můžeme u nás koupit, nemá s touto hořkou šťávou nic společného, ale i tyk může pomoci při zácpě, protože zklidňuje činnost střev a působí mírně projímavě.

Čerstvé listy, nakrájené na plátky se přikládají na různé dermatitidy, ekzémy a na suchou svědící pokožku. Gel z aloe lze použít při bodnutí hmyzem, při mykózách a drobných popáleninách .

Aloi pravou není vhodné používat v těhotenství a nedoporučuje se ani její dlouhodobé užívání.

Aloe vera se požívá jako přísada do mnoha kosmetických přípravků, do mýdel, krémů, pleťových vod a vlasových přípravků, při svědění pokožky hlavy. Pro svůj ochlazující účinek je ideální přísadou do přípravků na opalování. Už Kleopatra používala k pěstění své pleti aloe vera.

Pěstování:
Této rostlině se daří v extrémně suchém podnebí. Potřebuje plné slunce nebo mírný stín, písčitou půdu, dobře propouštějící vodu.

Množení:
Aloe se rozmnožuje odnožemi, které vzrostlá rostlina neustále tvoří. Odnože oddělíme od základu listů a zasadíme do květináče.

Sklizeň:
Listy sklízíme podle potřeby.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.