Zpět na seznam

Aksamitník rozkladitý

Tagetes patula

Detail
Kategorie Letničky
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, čárkovité, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Aksamitník rozkladitý je jednoletá bylina. Plodem je v obrysu úzce klínovitá nažka na vrcholu se šupinovitým chmýrem. Tři až pět šupin chmýru je na bázi srostlých, jedna je volná a vybíhá v dlouhý osinovitý útvar. Plody jsou heterokarpiské. Okrajové nažky jsou kratší, širší, ploché, prohnuté středové jsou čtyřboké, delší, užší, rovné nebo jen na bázi prohnuté. Nažky mají osm žeber, na bázi nažek kosodélníkovitý pupek. Jejich povrch je středně lesklý, porostlý krátkými chlupy. Má tmavě hnědou až černou barvu, při pupku světle hnědou. Okrajové nažky jsou asi 0,8 cm dlouhé a 0,12 cm široké, středové asi 1 cm dlouhé a 0,08 cm široké. Srostlé šupiny chmýru mají délku 0,2 cm, volná šupina je dlouhá 1 cm.

Klíční listy jsou 15 - 17 mm dlouhé, podlouhlé, na konci zaokrouhlené, na bázi zúžené v krátký plochý řapík, lysé. První listy vyrůstají vstřícně a první dva páry jsou stejných tvarů. Listy jsou lichozpeřené, jednotlivé lístky obkopinaté, konečný lístek je široce obkopinatý, dolní, kopinaté až drobně, čárkovitě kopinaté. Lístky jsou nepravidelně hrubě pilovité, přisedlé k listovému vřeteni, přecházejícímu v krátký, plochý řapík. Klíční rostlina je lysá, pouze na listovém vřetenu a na řapíku jsou na líci žláznaté chlupy. Epikotyl bývá načervenalý, podobně jako hypokotyl.

Existuje množství vyšlechtěných odrůd, jednoduchých i plnokvětých, které se podle typů květů v úboru rozdělují na aksamitníky karafiátové a chryzantémové.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Původ:
Aksamitníky pocházejí ze subtropické Severní Ameriky, nejvíce z Mexika, kde roste planě asi 20 druhů. Jejich zahrádkářské pojmenování afrikán neodpovídá jejich původu. Aksamitník rozkladitý je od 16. století nejrozšířenějším.

Pěstování:
Druh nesnáší mrazy a u nás je plně odkázán na péči člověka, jen občas se můžeme setkat se zplanělými rostlinami na ruderálních stanovištích.

Množení:
Rostlina se množí generativně nažkami, které zrají od konce léta nebo na podzim. Semeno si udrží klíčivost dva až čtyři roky.
Nové fotografie rostlin